ŞİİR NEDİR Kİ?

Şiir bir iç kanaması, duygulanma, artı değerlerin, heyecan kümesinin soluklandığı, muhatabı kalbinden vuracak güzellikler abidesidir. Şiir, bir hevesin zihinle birleşmesi neticesinde akıp giden ve karşımızdakini galeyana getiren, odağında kültürün harmanlandığı, dinamikleri sağlam referanslara yaslanmış büyük bir nara veya haykırış toplamıdır.

Şiir, bizi bulunduğumuz yerden alıp bir yerlere götürendir. Şiiri kuşanmak gerekir. Onun çevrelediği atmosfer, insanın kendi yargılarının ötesine taşır. Yepyeni bir ufuk ve lirik kayboluşlar ülkesine sürükler. Şiir ve onun bizi taşıyacağı atmosfer bu olmalıdır.

Gönlün, kâğıda, mürekkebe aksinde şiir öncü bir yol tutar. Ferahlama durağı, sığınış, iç kale, kayboluş yumağıdır şiirin yansımaları. Biz, şiirin içinden geçerek ulaşırız yarına, sabaha ve umuda. Kendine çeken en uzun soluklanış elbette şiirdedir.

Kılavuz ve duygu şiirin içinde harmanlanarak en sıkı girdapların evrenini seyre çıkar. Dahası, kontrol, muhasebe, algılanış değişik kulvarlardan yansıyarak şiire girer. Ertuğrul AYDIN

Share
Bu yazı genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın